Austria - ZILLERTAL: U wrót Tyrolu

Krzysztof Jagielski
05.11.2015

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj

ZILLERTAL - narciarski raj


W moim odczuciu jest to jeden z najciekawszych regionów  nie tylko w Austrii, ale także w całych Alpach. Dolinę rzeki Ziller poznałam latem, a potem odwiedzałam ją jeszcze wiosną, zimą i jesienią. Wizyta w tej okolicy o każdej porze roku pozostawia niezapomniane wrażenia.  Nie sposób się tam nudzić. Każdy znajdzie coś dla siebie. W Zillertalu uprawiać można chyba każdy rodzaj sportu: narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe, snowboard, biathlon, łyżwiarstwo, saneczkarstwo, turystykę górską,  alpinizm i skialpinizm, sporty ekstremalne, rowerowe, wodne (rafting, canyoning), lotniarstwo, baloniarstwo ...  i wszystko, czego tylko jeszcze dusza zapragnie. Albo po prostu odpoczywać.

>>>Ponieważ jednak zima stoi  u  drzwi i wielu z  nas szykuje już sprzęt narciarski - zatem zajmiemy się tu zimowymi walorami Zillertalu.

>>>70-kilometrowa dolina rzeki  Ziller  otoczona  jest  aż  8 szczytami sięgającymi  powyżej  3000 m. n.p.m.  Jeden  ze szczytów dominujących nad  regionem okryty jest słynnym  lodowcem Tux,  z  45 wyciągami narciarskimi  w jego rejonie do wysokości  3286 m. npm.  Na lodowcu Tux uprawia się również  narciarstwo letnie,  z tym że latem funkcjonuje tylko kilkanaście wyciągów.

>>>Region ZILLERTAL dysponuje łącznie prawie 200 wyciągami (kolejki linowe, gondole, wyciągi krzesełkowe, orczykowe i talerzykowe) i ponad 600 km nartostrad, w kilkunastu stacjach narciarskich. Każda z tych miejscowości  (z wyłączeniem Hintertux - tylko hotele trzy i czterogwiazdkowe) dysponuje pokaźną liczbą miejsc noclegowych o różnych standardach. Dojazdy zapewniają skibusy (od Fugen do Hintertux) i kolejka - Zillertalerbahn, kursująca kilka razy dziennie (od Jenbach do Mayrhofen) - dla narciarzy gratis.

>>>Najlepsze stacje narciarskie w regionie:

>>>Zupełnie niezłym miejscem (i stosunkowo niedrogim) na pobyt narciarski jest Kaltenbach - osada w centralnej części doliny.  Ponad miasteczkiem zorganizowano bardzo dobry ośrodek narciarski Skizentrum Hochzillertal, z własnym karnetem: 66 km tras zjazdowych, 16 wyciągów, w tym 2 kolejki linowe (gondolki), 3 wyciągi krzesełkowe, 11 orczykowych, trasa slalomowa, w razie potrzeby trasy dośnieżane armatkami śnieżnymi, jazda do wysokości 2217 m. Korzystna jest nieduża odległość od pensjonatów do dolnej stacji kolejki linowej (średnio ok. 400 - 600 m.)

>>>Zell am Ziller - kolejne miasto, dosyć rozległe, kilkanaście kilometrów dalej i nieco wyżej w dolinie.  Położenie w stosunku do stacji narciarskiej Ski-Zell jest nieco mniej korzystne, wymaga korzystania ze skibusów lub własnego samochodu. Do dyspozycji narciarzy: 50 km tras,  1 kolejka linowa, 2 gondolki, 3 wyciągi  krzesełkowe, 12 orczykowych, 2 trasy slalomowe, 7-kilometrowy tor saneczkowy, trasy dośnieżane armatkami śnieżnymi. Jazda na  nartach do wysokości 2496 m.

>>>Mayrhofen - stacja narciarska położona  połowie długości i wysokości doliny, pomiędzy dwoma potężnymi szczytami uprzystępnionymi wyciągami. W połączeniu z pobliskimi mniejszymi stacjami Finkenberg i Schwendau (odległe o kilka kilometrów, obsługują te same stoki) oferuje ponad  110 km tras . Łącznie: 32 wyciągi, w tym kolejka linowa na szczyt Ahorn (1965 m), 3 gondolki na grzbiet Penken Horberg (2095 m), 11 wyciągów krzesełkowych, w tym 3 czteroosobowe, 17 wyciągów orczykowych, 2 trasy slalomowe, armatki śnieżne.

>>>Lanersbach - to przedostatnia stacja poniżej lodowca (ok. 12 km do Hintertux), położona w najwyższej części doliny. Łącznie z Vorderlanersbach (1 km wcześniej, osady właściwie przechodzą jedna w drugą) zapewnia ponad 30 km tras, 14 wyciągów, w tym 2 gondolki, 4 wyciągi krzesełkowe, 8 orczykowych, armatki śnieżne. Jazda na nartach do wysokości 2760 m.

>>>Hintertux - najwyżej położona stacja narciarska w regionie Zillertal, usytuowana bezpośrednio u czoła lodowca. Jazda na nartach do wysokości 3286 m. Do dyspozycji 86 km tras, 21 wyciągów na samym lodowcu, w tym1 kolejka linowa, 2 gondolki, wyciągi krzesełkowe: 1 sześcioosobowy, 1 czteroosobowy, 1 trzyosobowy, 4 dwuosobowe, 1 jednoosobowy, 10 orczykowych. Ze względu na możliwość oblodzenia, trasy są również, w razie potrzeby, dośnieżane armatkami śnieżnym.

>>>Ceny karnetów Zillertaler Superskipass 

Poniżej podajemy ceny z sezonu zimowego 2009/2010, gdyż chwilowo Redakcja wortalu TURYSTYKA nie dysponuje najświeźszymi danymi.
Jednak ponieważ ekonomika Austrii jest raczej stabilna ceny te przez ostatnie kilka lat zmieniały się minimalnie, a zatem są prawie aktualne. Postaramy się uaktualnić tabelkę w najbliższym czasie.

>>>Karnet  4 dniowy lub dłuższy to automatycznie Zillertaler Superskipass. Uprawnia on do korzystania ze wszystkich kolejek i wyciągów Zillertalu, w trakcie trwania sezonu zimowego, oraz do bezpłatnych przejazdów skibusami i kolejką Zillertalerbahn. Karnety krótsze (do 3,5 dnia) dają możliwość użytkowania wyciągów tylko w tej stacji narciarskiej, w której zostały kupione.

>>>Ceny oczywiście nie są gwarantowane i mogą nieznacznie ulec zmianie, ale w praktyce na terenie Austrii zdarza się to niezmiernie rzadko. Poniższe ceny podane są  brutto, w Euro i  zawierają wliczony już  10-procentowy VAT, obowiązujący w Austrii.

 

Informacje  praktyczne  dotyczące  podróży  i pobytu

>>>Jak dojechać?                                                                                                                 

>>>Z Polski - kierunek Monachium:                                                                      

  • >>przez Zgorzelec i dalej: Drezno - Hof - Norymbergę - Monachium;
  • >>lub przez Kudowę - Pragę - Pilzno - Regensburg - Monachium;
  • >>lub przez Cieszyn - Bratysławę - Linz - Salzburg - Monachium.          

>>>Następnie: autostradą  A 12  z Monachium  w kierunku na Innsbruck, przez Kiefersfelden (dawne przejście graniczne niemiecko-austriackie). Zjazd w Dolinę Zillertal ok. 50 km przed Innsbruckiem, 2 km przed miastem Jenbach, na wysokości miejscowości Wiesing (tablica kierunkowa oznakowana: ZILLERTAL).

>>>Uwaga: w Austrii  na drogach górskich zimą obowiązują łańcuchy. Narty można przewozić tylko poza pojazdem,  na bagażniku.  Osoby wybierające się w Alpy samochodem  muszą się liczyć z możliwością sprawdzenia samochodu przez służby drogowe i celne  już na granicy Austrii. Brak przepisowego wyposażenia powoduje wysokie kary pieniężne i oczywiście konieczność uzupełniania braków. Zdarzyły się też przypadki zawrócenia z drogi.

>>>Gdzie i jak mieszkać?

>>>Dla osób wybierających się w Alpy Austriackie podaję także kilka informacji o typach i standardach zakwaterowania  oraz  świadczeniach z tymi standardami związanych. Warto mieć te informacje przed wyjazdem, by później uniknąć zaskoczeń, zwykle niemiło odbijających się na portfelu i zmuszających do skrócenia zaplanowanego wcześniej dłuższego pobytu. Wprawdzie Polacy już od kilkunastu lat korzystają z wypoczynku za granicą -  i dla wielu być może będą to sprawy oczywiste - ale z własnych obserwacji wiem, że ciągle jeszcze wiele kwestii nie jest znanych i jasnych. Poza tym, część turystów, zwłaszcza młodszych, wybiera się kiedyś po raz pierwszy. Nieznajomość realiów staje się często powodem nieporozumień, a zdarza się także, że jest wykorzystywana przez hotelarzy. Bywa też odwrotnie - czasami  niezorientowany turysta wymaga od obiektu świadczeń, których nie powinien tam oczekiwać.

>>>Zakwaterowanie:

>>>W Austrii spotkamy w zasadzie 4 podstawowe typy  obiektów noclegowych.

>>>To:  pensjonaty (* i **),   gasthofy  (***),   hotele  (*** i ****)   oraz apartamenty.

>>>Pensjonaty

>>>Są to obiekty rodzinne; 2,3-piętrowe, duże wille w stylu tyrolskim, o wyposażeniu podstawowym, niezbędnym dla narciarzy, przeznaczone dla 30 - 40 osób; składające się z 10 - 20 pokojów, niewielkiej jadalni, narciarni, ewentualnie świetlicy. W pensjonacie jednogwiazdkowym łazienki znajdują się na piętrze i przypadają na 2-4 pokoje. W pensjonacie dwugwiazdkowym każdy pokój powinien mieć własną łazienkę. Zdarzają się pokoje z TV.

>>>Pensjonaty dysponują  przeważnie pokojami 2-osobowym, na życzenie można uzyskać pokój 1-osobowy, 3-osobowy lub 4-osobowy.

>>>Przy pokoju  1-osobowym obowiązuje dopłata, zwykle ok. 30 - 50%, ale  bywa, że nawet 100% ceny. Jednak  poza szczytem sezonu można wytargować cenę standardową, bez dopłat. Jeśli więc wybierasz się w pojedynkę skorzystaj  raczej z terminów w pierwszej połowie stycznia lub po 15. marca (z wyłączeniem Wielkanocy).

>>>W pokoju 2-osobowym najczęściej zastaniemy tak zwane łóżko małżeńskie. Zdarza się, że pensjonat w ogóle nie dysponuje pokojami z oddzielnymi łóżkami.

>>>Przy korzystaniu z pokojów 3 lub 4-osobowych można liczyć na zniżkę, ale tylko dla 3.  i  4. osoby.  Nie więcej jednak niż 20 %.  Trzeba się przy tym nastawić się na dostawkę (może być to polówka lub łóżko piętrowe) i ciasnotę w pokoju.

>>>Właściciel pensjonatu, poza kosztami pobytu,  może zażądać od nas opłaty pobytowej i klimatycznej (ok. 0,5 Euro od osoby dorosłej za dzień). Nie musi być ona wliczona w cenę, gdyż kwaterodawcy odprowadzają ją bezpośrednio do urzędu miejskiego i wystawiają pokwitowanie na drukach tego urzędu.

>>>Gasthofy 

>>>Są to obiekty 3,4-piętrowe, o typowej malowniczej tyrolskiej architekturze, mieszczące zwykle 30-50 pokojów i czasem kilka  apartamentów. Gasthofy przewidziane są na 50 - 100 osób; posiadają restaurację, świetlicę z  TV sat, narciarnię, czasami tenis stołowy, bilard; w niektórych - za dopłatą sauna, solarium i fitness. Przeważają pokoje 2-osobowe. W pokojach obowiązkowo łazienki, powinny być radio i TV. Gasthofy oferują pokoje o znacznie większej powierzchni niż w pensjonatach. Na życzenie pokoje 1 lub 3-osobowe.

>>>Zasady dopłat i zniżek - takie same  jak w pensjonatach.

>>>Opłaty pobytowe i klimatyczne powinny być wliczone w cenę pobytu, bez dopłat. Może się jednak zdarzyć inaczej, lepiej sprawdzić przed zakwaterowaniem. Nawet gdy za noclegi płacimy pod koniec pobytu (co jednak raczej się nie zdarza) opłaty pobytowe, klimatyczne trzeba uiścić na samym początku.

>>>Hotele ***  i  ****

>>>To obiekty 4 - 6 -piętrowe , również utrzymane w stylu tyrolskim, liczące ponad 50 pokojów, przewidziane na ponad 100 osób; pokoje o powierzchni min. 16 m², głównie 2-osobowe z łazienką, z  TV sat, często w pokoju sejf. Hotele posiadają kawiarnie, duże restauracje, narciarnie, tenis stołowy, bilard itp.; internet, fax; za dopłatą basen, sauna, solarium i fitness (w czterogwiazdkowych zwykle wliczone w cenę).

>>>Zasady zniżek oraz pokojów 1-osobowych - takie same jak w pensjonatach. Pokoje 3 i 4 osobowe są rzadkością, ale jeżeli już są - to wszystkie łóżka powinny być standardowe (nie dostawki), a powierzchnia pokoju powinna być zdecydowania większa (ok. 30 m²), może być to także tzw. suita: pokój z dwoma sypialniami.

>>>Opłaty pobytowe, klimatyczne powinny być wliczone w cenę.

>>>Apartamenty

>>>To 2,3,4,6 i 8-osobowe mieszkania wakacyjne usytuowane w prywatnych willach, pensjonatach i gasthofach. Składają się z 1 , 2 lub 3  sypialni, łazienki, pokoju dziennego z aneksem kuchennym (wyposażonym w naczynia, sztućce i urządzenia kuchenne, często oprócz kuchenki, także mikrofalówka i zmywarka, zwłaszcza w apartamentach 6-osobowych). W pokoju dziennym 1- 2 miejsca do spania i odpowiednio w sypialniach po 2 miejsca do spania (często tzw. łóżka małżeńskie), z pościelą lub bez (zależnie od ustalonej ceny). W większości apartamentów znajdują się balkony lub tarasy.

>>>Specyficznym rodzajem apartamentu jest  typ studio dla 2-3 osób. Znajduje się tam tylko pokój dzienny z aneksem kuchennym (wyposażonym w naczynia, sztućce i urządzenia kuchenne) oraz 1- 2 miejscami do spania, łazienka, może zdarzyć się balkon lub taras, ale w tym standardzie nie jest regułą.

>>>Na miejscu trzeba się liczyć z dodatkowymi, obowiązkowymi dopłatami (zależnie od obiektu, w niektórych obiektach te opłaty są już wliczone w cenę):

  • >>sprzątanie końcowe ( 30- 60 Euro / apartament, zależnie od wielkości apartamentu ),
  • >>zużycie energii elektrycznej (80-200 Euro /apartament, zależnie od liczby osób w apartamencie);
  • >>jeżeli wynajmujemy apartament z pościelą - cena wzrasta o koszty jej użytkowania (przeważnie ok. 10 % drożej niż w wersji bez pościeli). W niektórych obiektach (dbających o renomę) wersja bez pościeli nie jest możliwa;
  • >>opłata pobytowa, klimatyczna  (ok. 0,7 Euro / osoba / dzień;  dzieci do lat 12:  0,5 Euro  / dzień; dzieci do lat 6 - bez opłaty).

>>>Ceny pobytów:

>>>W pensjonatach, gasthofach i hotelach opłaty za pobyt podawane są w dwóch wersjach: za dzień za osobę (lub za pokój) albo za turnus tygodniowy za osobę i uwzględniają ustalone dla konkretnego obiektu rodzaje wyżywienia. Oczywiście ceny zależą od terminu i od odległości obiektu od terenów narciarskich.

>>>Przykładowe ceny:

  • >>7 noclegów ze śniadaniami w pensjonacie** - ok. 150 - 200 Euro;
  • >>7 noclegów z 2 posiłkami:  w gasthofie - ok. 280 - 350  Euro, w hotelu **** - ok. 550 - 800 Euro.

>>>Ceny pobytów w apartamentach podawane zwykle  są za cały apartament za turnus 7-dniowy. Czasami zdarza się, że podana jest cena za dniówkę za apartament lub za osobę za dzień, ale wtedy i tak należy to pomnożyć przez ilość dni i osób, co w praktyce oznacza, że - np. w apartamencie 6-osobowym mogą zamieszkać 3 lub 4 osoby, ale i tak zapłacą jak za 6 osób.

>>>Przykładowe ceny: wynajęcie apartamentu 4-osobowego na 7 dni - ok. 480 - 800  Euro.

>>>Wyżywienie:

>>>Pobyty w apartamentach są  zawsze bez wyżywienia.

>>>W pensjonatach świadczenia żywieniowe przeważnie przedstawiają się tak:

>>>na ogół są to śniadania kontynentalne (czasem nieco rozszerzone) w jadalni pensjonatu - stąd nazwa Früstückpension - pensjonat ze śniadaniem, nie ma co liczyć na kolacje w takim obiekcie.
Właściciel pensjonatu może zaproponować dodatkowo płatne gorące kolacje trzydaniowe w restauracji pobliskiego gasthofu. Bywają też pensjonaty, które preferują wersję Halbpension (w skrócie HB), czyli śniadania i gorące kolacje (zwykle zupa i drugie danie).

>>>Wyżywienie w gasthofach i hotelach:

>>>śniadania bufetowe (szwedzki stół), kolacje gorące, trzydaniowe; wszystkie posiłki serwowane na miejscu, w restauracji hotelowej . W gasthofach i hotelach najbardziej popularny jest system Halbpension (HB).

>>>Uwaga: napoje do kolacji  zawsze, we wszystkich obiektach,  płatne  są dodatkowo. Do śniadań podawane są herbata i (lub) kawa, wliczone już w cenę posiłku, w pensjonatach - często serwowane i wyliczone na filiżanki, zaś w gasthofach i hotelach - bez ograniczeń.

>>>Zakupy:

>>>Większe sklepy samoobsługowe, typu supermarket znajdują się w Zell am Ziller i Mayrhofen. W każdej miejscowości znajdziecie małe sklepiki spożywcze, pamiątkarskie, sklepy ze sprzętem sportowym i narciarskim. Warto skorzystać z wiosennych wyprzedaży sprzętu i odzieży sportowej - ceny spadają  wówczas nawet o 50 %. Wyprzedaże zaczynają się czasem już od 15 marca.

>>>Czas wolny po nartach:

>>>Kawiarenki i restauracyjki - znajdziecie w każdej miejscowości, w większych pensjonatach i gasthofach; puby, dyskoteki - w Zell am Ziller, Mayrhofen.  Baseny -  w Aschau,  Zell am Ziller, Mayrhofen.

>>>Atrakcje krajobrazowe:

>>>Poza urokami przepięknej doliny Ziller w bezpośrednim sąsiedztwie podziwiać można rejon przełęczy Gerlos z wielokaskadowym wodospadem Krimml (droga płatna, przy zaśnieżeniu przejazd zamknięty).

>>>Zabytki, muzea:

>>>Jeżeli interesują kogoś obiekty wysokiej klasy - najlepiej ruszyć trochę poza dolinę, w odległości od 5 do 60 km znajdziecie: klasycystyczny zameczek w Jenbach (tam powstała kolęda „Cicha noc"); średniowieczna, potężna, gotycka twierdza w Kufstein i niedaleko współczesne Muzeum Kryształów Svarovskiego, barokowy zamek arcyksięcia Ferdynanda II w Ambras; zabytkowe, cesarskie miasto Innsbruck, ukochane przez Marię Teresę. W drodze powrotnej z Zillertalu warto zajrzeć do pełnego zabytków, Salzburga - miasta Mozartowskiej muzyki, barokowych pałaców, renesansowych kamieniczek, z monumentalną średniowieczną twierdzą Hohenzalzburg, górującą nad Starówką.

>>>Więcej  informacji  na temat regionu i jego atrakcji - na stronach www:
>>w jęz. polskim: >>www.zillertalinfo.pl>>,  z której można przejść  na stronę austriacką:  >>www.zillertal.at>>  ze świetnymi videoclipami letnimi i zimowymi z regionu; strona opracowana jest w dwóch wersjach językowych: niemieckiej i angielskiej.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie