Słowacja - VYŠNE RUŽBACHY - Trawertynowe uzdrowisko

Mariusz Siwko
05.11.2015

>>Trawertynowe uzdrowisko

>>Góry to wprawdzie niewysokie, ale zawszeć góry. Średnia wysokość terenu to niecałe 1000 m. npm, najwyższe wzniesienia sięgają nieco ponad 1200 m.npm. Ale myliłby się, kto na tej podstawie nisko oceniłby atrakcyjność  okolicy. Około 40 km na południe od granicy z Polską, na wprost Pienin i Beskidu Sądeckiego, u wschodnich podnóży Spiskiej Magury rozłożyły się Vyšne Ružbachy, z wielowiekową tradycją termalnego uzdrowiska i sławną historią oraz całkiem współczesnym i nowoczesnym kompleksem wypoczynkowym, który jest integralną częścią tej uroczej słowackiej miejscowości. Osada usytuowana jest na wysokości 623 m n.p.m., wśród pięknych lasów, w dolinie Popradu, nad Żelaznym Potokiem, w pobliżu źródła wód mineralnych Izabela.

Goście uzdrowiska mogą skorzystać z całej gamy zabiegów balneologicznych   i rozmaitych zabiegów leczniczych, np. kąpiele perełkowe, masaże, hipoterapia. Leczy się tu choroby układu trawiennego, choroby skóry, choroby układu nerwowego, stany depresyjne, choroby zawodowe.

Do dyspozycji klientów jest także – centrum hippiczne (z możliwością nauki jazdy konnej) oraz basen kryty w hotelu Strand, z ciepłą wodą mineralną z własnego termalnego źródła Izabela (24 ºC).

Mimo że Vyšne Ružbachy leżą nieco z boku znanych słowackich centrów turystycznych, turysta nie jest tu skazany na nudę. Propozycje spędzenia czasu  zadowalają nawet bardziej wybredne gusty, zarówno latem jak zimą.

Dla spragnionych zorganizowanej rozrywki w trakcie pobytu ośrodek organizuje wycieczki autokarowe po najbliższej okolicy, kuligi, ogniska, wieczorki taneczne.

Znajdzie się także coś dla narciarzy. Niezbyt może tu wysoko jak na otaczającą okolicę górską, ale na tyle, że okazało się celowe zainstalowanie niewielkich wyciągów narciarskich. Dla kogoś, kto po prostu chce pojeździć na nartach, bez wyczynowych szaleństw, a zwłaszcza dla początkujących narciarzy – miejsce wymarzone: cicho, spokojnie i bez tłoku.

>>Kilka słów o historii

>>>Pierwsza wzmianka o istnieniu osady pochodzi z 1288 r. – to data jej założenia.

„Złoty wiek” tej okolicy zaczął się w 1549 r., gdy król Polski – Zygmunt August – mianował hrabiego Sebastiana Lubomirskiego dziedzicznym burmistrzem okolicznych miast. W 1595 r. powstał tu budynek uzdrowiska z basenem, kuchnią, jadalnią i salą spotkań. Niebawem uzdrowisko stało się znanym i popularnym ośrodkiem życia towarzyskiego polskiej i węgierskiej szlachty.

W roku 1744 r. po bezpotomnej śmierci ostatniego  z lokalnej linii Lubomirskich uzdrowisko przechodziło z rąk do rąk. W 1825 r. baron von Jony rozpoczął przebudowę: zbudował tu swój pałac, nowy budynek uzdrowiska i lustrzaną łaźnię.

W roku 1882  uzdrowisko kupił polski hrabia Andrzej Zamojski i zlecił budowę naturalnego basenu termalnego, w tamtych czasach największego na Słowacji. Po Andrzeju Zamojskim odziedziczył uzdrowisko jego najmłodszy syn – Jan z małżonką Izabelą de Bourbon, bratanica króla Hiszpanii. Wśród słynnych gości Vyšne Ružbachy notują samego króla Hiszpanii i księcia de Bourbon .

W latach 1929–31 został zbudowany Biały Dom, jeden z dominujących budynków uzdrowiska, dziś pełniący rolę centrum życia towarzyskiego;  mieści się w nim jadalnia, kawiarnia  i Restauracja Hrabiego Zamojskiego.

>>Trawertynowe jeziorko

>>>Osobliwością uzdrowiska jest jeziorko trawertynowe – Krater, ciepłe nawet zimą, wypełnione woda termalną ze źródła Izabela. Usytuowane jest  na szczycie kopy trawertynowej i od roku 1967 jest chronionym obiektem przyrody. Charakter i pochodzenie tej osobliwości jest dokładnie taki sam jak słynnego Pammukkale w Turcji – efekt osadzania się skrystalizowanego wapnia z ciepłych wód mineralnych.
Atrakcje okolicy
Tatry i Pieniny,  Czerwony Klasztor, Stara Lubownia znana od dawna jako uzdrowisko,  Kieżmark ze swym zamkiem,  Lewocza ze słynnymi organami i pięknym, gotyckim kościołem,  Jaskinie  Bielskie, tatrzańskie kurorty: Tatrzańska Łomnica, Smokowiec i Strbské Pleso –  to wręcz  sztandarowe,  ogólnie  znane  atrakcje turystyczne okolicy. Na szczególną uwagę zasługują ruiny XII-wiecznego zamczyska Spisské Podhradie – największego na Słowacji i w Europie Środkowej oraz  - niedaleko, ale już po polskiej stronie: ruiny zamku  w Czorsztynie, a także zamek-muzeum w Niedzicy.

>>> 
Warunki  narciarskie


Rejon Vyšne Ružbachy wznosi się na wysokość 660 – 1200 m n.p.m., najbliższy duży rejon narciarski to Tatry Wysokie, gdzie jeździ się na nartach na wysokości od 750 do 2190 m n.p.m. W ośrodku narciarskim SKICENTRUM Vyšne Ružbachy do dyspozycji narciarzy oddano 8 wyciągów narciarskich, na trawiastych zboczach przygotowano trasy o długości od 200 m do 1200 m., o zróżnicowanym stopniu trudności, stok  jest dodatkowo sztucznie zaśnieżany, a jego część oświetlona do jazdy nocnej. Na miejscu znajdują się: szkółka narciarska, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego. Można spróbować jazdy na nartach za końmi. Okolica obfituje również w tereny narciarstwa biegowego.
 
>>Baza hotelowa

>>>Sam region uzdrowiska jest już ciekawy, a i w okolicy znajdzie się wiele interesujących miejsc. Jeden dzień na pewno nie wystarczy, żeby to wszystko obejrzeć. Gdzie zatem zanocować? Poniżej przedstawiamy nieco – mamy nadzieję, że wystarczająco szczegółowych – informacji na temat możliwości zakwaterowania w Vyšnich Ružbachach. Informacje pochodzą z lat 2008-2009, ponieważ jednak ceny i warunki dosyć wolno zmieniają się na Słowacji, nie powinno być zbyt wielu różnic.
Kompleks hotelowy VYŠNE RUŽBACHY  dysponuje łącznie 460 miejscami noclegowymi. Jest w czym wybierać – w niedużej odległości od siebie stoją cztery obiekty o różnym standardzie (wszystkie oferują dobre warunki zakwaterowania), a co za tym idzie – z różnymi cenami. Koszt pobytu zależy też oczywiście od wersji wyżywienia: od 450  koron słowackich za dzień – w domkach szwajcarskich bez wyżywienia lub w Trawertynie I ze śniadaniami do 1400 SK w hotelu Strand (czyli: od  ok. 60 do 150 zł).
Oto krótki przegląd bazy noclegowej:
Trawertyn   I,  kategoriia **

W gruntownie odnowionym trzy lata temu budynku znajdziemy pokoje 2-osobowe łazienką,TV-SAT, telefonem, radiem i balkonem.
Trawertyn  II,  kategoria ***

To najstarszy obiekt, zbudowany w latach 90-tych, 80 pokojów 2-osobowych  z łazienką,  WC, TV-SAT,  radiem,  telefonem  i  balkonem.
Domki  Szwajcarskie,  kategoria ***

W odległości 50 m od Białego Domu usytuowano stylowe budynki z bali drewnianych z kompleksowo odnowionym wnętrzem,  mieszczące w sumie około 60 osób, w pokojach 2-osobowych z łazienkami.
Grand  Hotel  Strand,  kategoria ***

Dawny dom uzdrowiskowy Dukla do końca marca 2004 r. poddawany był gruntownej rekonstrukcji i dostosowaniu do wysokiego standardu, dla bardziej wymagających klientów. Dysponuje 45 pokojami z  niepowtarzalnym widokiem   na Podtatrze, w  tym: 29 pokojów  2-osobowych, 13 apartamentów,  2 apartamenty rodzinne, i nawet 1 apartament prezydencki. Wszystkie pokoje oczywiście wyposażone są  w łazienki, WC oraz TV, telefon i radio.

W kompleksie, poza obiektami hotelowymi, znajdują się: restauracja serwująca śniadania i kolacje w systemie bufetowym (bardzo smaczne jedzenie – sprawdzone), kawiarnia Lobby, bar nocny – bar muzyczny, z programem rozrywkowym, salka klubowo-konferencyjna, sala gimnastyczna, tenis stołowy, fitness, solarium, sauna, fryzjer, salon kosmetyczny, wypożyczalnia sprzętu sportowego, kantor wymiany walut, faks, internet, sklepiki, całodobowa recepcja.
 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie