Czy wiesz, skąd się wzięły nazwy kontynentów?

Andrzej Winnicki
19.04.2018

Niby proste, a jakże zaskakujące pytanie, prawda? Teoretycznie to wiedza elementarna, jednak większość ludzi nie ma na ten temat pojęcia. Nazwy kontynentów nie wzięły się znikąd i kryje się za nimi konkretne znaczenie. Pora rozwiać wątpliwości. Przeczytaj nasz poradnik i zabłyśnij wiedzą w towarzystwie!

Europa

Nazwa naszego kontynentu ma swoje źródło w mitologii greckiej i została zaczerpnięta od imienia córki króla Tyru, ukochanej samego Zeusa. Według mitu bóg Olimpu miał porwać Europę na Kretę. Etymologia nazwy „Europa” nie jest do końca jasna. Badacze podejrzewają jednak, że chodzi tutaj o nawiązanie do asyryjskiego słowa „ereb”, które oznacza „zachód”. Nie wiadomo także, kto i kiedy po raz pierwszy użył nazwy Europa na określenie kontynentu.

Azja

Badacze znów nie są zgodni, skąd wzięła się ta nazwa. Najbliższa prawdy wydaje się być teoria, że chodzi o nawiązanie do słowa „asios”, które po akadyjsku oznacza „kraj wschodzącego słońca”. Jako pierwsi nazwy „Azja” prawdopodobnie zaczęli używać starożytni Grecy, który mianem Azji Mniejszej określali tereny leżące na wschód od swoich granic.

Australia

Tutaj etymologia jest jasna. Australia swoją nazwę zawdzięcza łacińskiemu słowu „australis”, co oznacza „południowy”. Mówimy więc tutaj o „kraju na południu”. Co ciekawe, nazwa ta była używana już w starożytności, choć wówczas nie znano jeszcze Australii. Na mapach z tamtego okresu można jednak znaleźć określenie „Terra Australis Incognita”, czyli „nieznany ląd na południu”. Nazwy „Australia” jako pierwsi oficjalnie zaczęli używać Brytyjczycy, gdy w XVIII wieku założyli tam swoją kolonię.

Afryka

Nazwę tego kontynentu wymyślili starożytni Rzymianie, którzy ziemie leżące po drugiej stronie Morza Śródziemnego ochrzcili mianem „Africa terra”. Słowo „africa” można przetłumaczyć jako „brak zimna”. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że należy tutaj raczej nawiązać do łacińskiego słowa „aprica”, co oznacza po prostu „słoneczny”.

Ameryki

Tutaj sprawa jest prosta. Amerykę Południową odkrył oczywiście Krzysztof Kolumb, jednak był on święcie przekonany, że trafił do Indii. Dopiero Amerigo Vespucci dowiódł, że mowa o osobnym kontynencie. I tak ląd ten został nazwany jego imieniem. Dokładnie tak samo jest z Ameryką Północną.

Antarktyda

Ten kontynent swoją nazwę zyskał dopiero w połowie XIX wieku. Pochodzi ona od greckiego słowa „antarktike”, co dosłownie oznacza „przeciwnie do północy”. Twórcom nazwy chodziło więc o ląd położony naprzeciwko Arktyki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie