Francja - PARYŻ. Skrócony przewodnik dla zwiedzających w pośpiechu

Marek Szydełko
05.11.2015

Miasto magiczne. Odwiedzane co roku przez tysiące, ba! setki tysięcy turystów. Miasto, w którym wiele osób czuje się jak w domu. Nie ma złego terminu, by wybrać się do Paryża. To miasto jest piękne o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. W pełnym blasku słońca i w iluminacjach nocy. Nawet, gdy leje deszcz nie będziesz nudzić się w Paryżu.

Trafiamy do Paryża zwykle na kilka dni. Najczęściej 3 lub 4, rzadziej tydzień. Przy wędrówkach po mieście towarzyszy nam pośpiech i nieustające wrażenie, że jeszcze czegoś ważnego i ciekawego nie zdążyliśmy zobaczyć. 

Gdy przyjeżdżamy z wycieczką organizowaną przez biuro turystyczne program zwiedzania mamy na ogół z góry zaplanowany. Teoretycznie pozostaje zdać się na pilota wycieczki i lokalnych przewodników i powinniśmy wrócić do domu pełni wiedzy i wrażeń o tym arcyciekawym mieście.Teoretycznie. W praktyce bowiem bywa różnie; program - owszem, zaplanowany, ale nie zawsze przemyślany, pilot - czasami, tak jak i my: po raz pierwszy w Paryżu, przewodnika lokalnego biuro turystyczne nie zamówiło, aby obniżyć koszt wycieczki. 

Można oczywiście zrezygnować z usług biur podróży i wybrać się indywidualnie. Jeżeli jednak będzie to nasz pierwszy kontakt z Paryżem staniemy przed problemem: co zwiedzić, gdzie zanocować, gdzie i co jeść, jak poruszać się po mieście. Wydań przewodników o Paryżu jest wiele, ale większość z nich daje niekompletne odpowiedzi na powyższe pytania.

Spróbujmy - w największym skrócie, jak na zwiedzających w pośpiechu przystało, przygotować przepis na ekspresowe poznanie Paryża.

A zatem - zaczynamy.

Na początek - co zwiedzić? 

Oto 10 najważniejszych miejsc w Paryżu:

1. Sekwana. Wzdłuż Sekwany rozłożyła się większość najważniejszych obiektów historycznych miasta. Warto zatem poznawanie Paryża zacząć od godzinnego rejsu po Sekwanie. Najlepszą porą na to jest późne popołudnie. Wówczas mamy okazję do obfotografowania widoków za dnia i podziwiania bajecznego iluminowanego Paryża wieczorem. Rejsami po Sekwanie zajmuje się kilka firm, bilety naturalnie różnią się cenami. Najtańsze - na typowy rejs wycieczkowy kosztują kilka-kilkanaście euro. Można też zjeść elegelancki obiad na statku, wtedy może być to wydatek sięgający nawet 100 euro.

2. Wyspa La Cite i Dzielnica Łacińska - historyczna kolebka Paryża. To na Wyspie La Cite znajduje się najważniejszy kościół Paryża i Francji: katedra Notre Dame i wspaniała gotycka Sainte Chapelle - kaplica pałacu królewskiego. Poznanie o obydwu kościołów wymaga minimum 3 godzin, dodatkowo trzeba uwzględnić przerwę obiadową w Sainte Chapelle oraz min.15 minut odstania w kolejce do tego obiektu. Opuszczamy wyspę i przechodzimy na jeden z brzegów Sekwany - do dzielnicy paryskich uczelni. To bowiem właśnie tu, w Dzielnicy Łacińskiej, znajdują się Sorbona, Akademia Sztuk Pięknych, College de France. Tu również - na szczycie wzniesienia usytuowano Pantheon - paryską świątynię chwały Narodu Francuskiego. To także dzielnica parlamentarna: dawny pałac Bourbonów zajmuje Zgromadzenie Narodowe, a w Pałacu Luksemburskim urzęduje Senat. Warto zarezerwować sobie chociaż pół godziny na spacer po pięknych Ogrodach Luksemburskich, a wędrówka po Dzielnicy Łacińskiej zajmie nam co najmniej 3 godziny, nie licząc ewentualnego wejścia do Pantheonu (wstęp płatny) i innych kościołów (m.in Ste Sulpice). Korzystając z pobytu na tym brzegu Sekwany zajrzyjmy też do Muzeum Orsay - najsłynniejszego muzeum gromadzącego kolekcję malarstwa impresjonistycznego.

3. Paryż królewski. Jedno z nabrzeży Sekwany zajmuje potężna budowla dawnego pałacu królewskiego, obecnie - po rozbudowaniu - największego muzeum świata. Pobieżne zwiedzenie Luwru, bo oczywiście o nim mowa, zajmuje minimum 3 godziny. Później warto, przechodząc pod Łukiem Karuzeli udać się przez Ogrody Tuilleries (ogrody nieistniejącego pałacu królewskiego) na Plac Concorde. Kolejna godzinka.

4. Plac Vendome i okolice. To już tzw. "eleganckie dzielnice". W samym centrum placu stoi na wysokiej kolumnie sam cesarz Napoleon, spoglądając z wysoka na hotel Ritz i salon Cartiera. Nieopodal, przy Avenue de l'Opera, wznosi się gmach najpiękniejszej Opery Francji (a może nawet Europy). Sąsiedni bulwar zamyka bryła kościoła św. Magdaleny, w którym emigracja polska epoki romantyzmu żegnała po raz ostatni Fryderyka Chopina. Na spacer w rejonie Placu Vendome trzeba przeznaczyć min. 2 godziny. A jeżeli kogoś interesuje historia i współczesność francuskich perfumerii (Francja jest przecież znana z tego na cały świat) - to właśnie w tym rejonie znajdzie niewielkie, ale dosyć sympatyczne Muzeum Perfum znanej francuskiej firmy Fragonard, oczywiście sklepikiem (do Muzeum wstęp wolny).

5. Centrum Pompidou i okolice: jedna z najbardziej kontrowersyjnych budowli Paryża. Sąsiaduje z nim przez pobliski bulwar drugi bardzo nowoczesny i ciekawy obiekt: Forum des Halles, rozległe centrum handlowo-rozrywkowe powstałe na miejscu dawnych hal targowych.

6. Monmartre:  bazylika Sacre Coeur - potężny kościół na samym szczycie wzgóra, do której wspiąć można się reprezentacyjnymi schodami. Należy też zajrzeć na Plac du Tertre - artystyczny rynek Montmartru, pełen sztalug, obrazów i malarzy, a potem w urokliwe uliczki na zboczach wzgórza, pełne tanich sklepików z pamiątkami i tanich knajpek;

7. Cmentarz Pere Lachaise: nekropolia- panteon, tu pochowano dziesiątki Wielkich Paryża i nie tylko; wśród nich: Fryderyka Chopina.

8. Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny. Być w Paryżu i nie przejść Polami Elizejskimi, nie sfotografować się przy Łuku Triumfalnym - to jak być w Watykanie i nie widzieć Papieża. Spacerek ten wymaga jednak minimum 2 godzin. Najciekawsza część Pól Elizejskich - od Placu Concorde do Placu Gwiazdy (tego z Łukiem Triumfalnym) to ok. 4 km.

9. Wieża Eiffle'a - symbol Paryża, będący tematem niezliczonych pocztówek,  breloczków i innych pamiątek. Bez wątpienia najwyższy punkt widokowy Paryża. Czy najlepszy? To w dużej mierze zależy od pogody i pory dnia. Najlepiej wybrać się tam rano lub późnym popołudniem. Wieża oddalona jest od centrum miasta, a jej najbliższe okolice to parki i nowsze dzielnice. Przydać więc może się lornetka. Na tarasach widokowych są lunety, ale czasem ciężko się do nich dopchać.

10. Dzielnica Defense - słynna dzielnica XXI wieku, jak się o niej przez wiele lat mawiało: oryginalne, awangardowe rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne.

I  jeszcze - gdy mamy trochę więcej czasu do dyspozycji:

10 a: Wersal - królewska rezydencja trzech Ludwików pod Paryżem,  jednak na tyle blisko i z łatwym dojazdem, że można jej zwiedzanie powiązać z pobytem w Paryżu. Na wypad tam trzeba  przewidzieć co najmniej pół dnia.

10 b: Eurodisneyland - park rozrywki dla dzieci i dorosłych. Zarezerwujcie sobie na to minimum pół dnia: atrakcji sporo, a przede wszystkim olbrzymi obszar. Dojechać można kolejką podmiejską.

O tym, jak zwiedzać, gdzie nocować, co i gdzie jeść - w następnej części miniprzewodnika.

-----

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj
Więcej zdjęć- w FOTOGALERIACH poświęconych Paryżowi,  w dziale EUROPA/ FRANCJA  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie