Łódzkie parki i skwery – gdzie na spacer po Łodzi?

Marek Szydełko
12.01.2018

Łódź – kolebka polskiego przemysłu włókienniczego, kinematografii i artystycznej awangardy z początku XX wieku… Wielu turystów świetnie zna te fakty dotyczące miasta. Ale czy ktokolwiek by przypuszczał, że to w tym industrialnym mieście znajduje się ok. 70 skwerów i parków? Poznaj Łódź pełną zieleni i kwiatów.

Łódź bardzo dba o to, byśmy pamiętali o jej zielonej odsłonie. Od ponad dekady Ośródek Działań Ekologicznych „Źródła” rozpowszechnia informacje na temat znajdujących się na terenie Łodzi zielonych zakątków. Dodatkowo w ramach realizowanego przez Zieleń Miejską projektu „Zielona Łódź” w łódzkich parkach odbywają się różnego rodzaju bezpłatne imprezy, które również mają na celu pokazanie, że Łódź to nie tylko industrialne tereny pofabryczne.

Przekonaj się razem z AccorHotels na własne oczy, jak zielona może być Łódź!

Ogród Botaniczny – Łódź tradycyjnie na zielono!

Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza (polskiego botanika żydowskiego pochodzenia) powstał w 1929 r. Początkowo był to jednohektarowy teren pełniący funkcje edukacyjne. Co prawda w latach 30. pojawiły się plany rozbudowy parku, jednak nie wprowadzono ich w życie.

Rozkwit Ogrodu Botanicznego w Łodzi przypada na lata powojenne. W 1946 r. oddano do zwiedzania pierwszy fragment zielonego terenu o powierzchni 20 ha. Kto by wówczas pomyślał, że w 2017 r. Łódzki Ogród Botaniczny zajmie obszar 67 ha i zostanie tym samym jednym z największych tego typu obiektów w Polsce?

Ogród Botaniczny w Łodzi jest podzielony na 9 działów tematycznych, w których znajdują się różne kolekcje roślin. Na pierwszy spacer warto wybrać się do:

  • ogrodu japońskiego, gdzie możesz zobaczyć m.in. metasekwoję chińską czy jałowca sztywnoigłowego;
  • alpinarium prezentującego górską florę w całej jej okazałości.

Szukasz miejsca na odpoczynek po spacerze? Hotele w Łodzi z oferty AccorHotels to gwarancja relaksu w komfortowych warunkach i przystępnej cenie.

Park Źródliska – najstarszy park w Łodzi

Historia Parku Źródliska, zajmującego obszar 17 ha w obrębie ulic Przędzalnianej, Fabrycznej, Targowej i Piłsudskiego, sięga połowy XIX w. Wtedy to powstał tzw. Ogród Spacerowy (inna nazwa to Ogród Angielski) o leśnym charakterze, pełen urokliwych mostków, altan i ławek. Brak funduszy z kasy miejskiej sprawił jednak, że park w latach 60. XIX w. przeszedł w ręce prywatnych inwestorów, którzy niespecjalnie dbali o jego rozwój… Świadczy o tym chociażby fakt, że pierwszą inwentaryzację drzew w parku oraz wystawę ogrodniczą zorganizowano dopiero pod koniec XIX w.

O znanym współcześnie kształcie Parku Źródliska zadecydowała koncepcja Edwarda Ciszkiewicza, który w latach 20. XX w. gruntownie przebudował dotychczasowy układ parkowych alejek. Jednak najciekawszy okres w historii Parku Źródliska wiąże się z latami 50. XX w., kiedy to w budynku parkowej stołówki postanowiono stworzyć Palmiarnię Łódzką, mogącą pomieścić setki roślin pamiętających jeszcze czasy I wojny światowej oraz przedwojenne, fabrykanckie oranżerie. Współcześnie w zbiorach palmiarni znajduje się 1100 gatunków i odmian roślin z 65 rodzin botanicznych – naprawdę jest co zobaczyć!

Las Łagiewnicki – zielone płuca Łodzi

A jeśli chcesz zobaczyć spory kawałek naprawdę dzikiej przyrody, wybierz się w podróż do Lasu Łagiewnickiego, czyli jednego z największych kompleksów leśnych znajdujących się w granicach europejskich miast. Las Łagiewnicki znajduje się przy północnych rogatkach Łodzi i zajmuje powierzchnię 1205 ha. Przebiegają przez niego dwa szlaki turystyczne: żółty (długość 8 km) i niebieski (długość 15 km), dzięki którym nie zgubisz się wśród bujnej roślinności.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że Las Łagiewnicki, jak wiele miejsc w Łodzi, był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych. W czasie powstania styczniowego stacjonowali w nim powstańcy, zaś 18 czerwca 1905 r. spod znajdującej się na jego terenie kaplicy wyruszyli manifestanci, którzy kilka dni później mieli zorganizować pierwsze w historii carskiej Rosji powstanie zbrojne robotników.

Spacer po gigantycznym Lesie Łagiewnickim może zmęczyć nawet największego amatora przyrody – w hotelu ibis Łódź Centrum szybko wypoczniesz nawet po najbardziej wyczerpujących podróżach.

 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie