Urlop w górach – co zamiast Zakopanego?

Wszyscy, którzy wybierając się w góry i marzą o prawdziwym wypoczynku w bliskości z naturą z dala od tłumów i zgiełku powinni omijać ośrodki u podnóża Tatr i Karkonoszy. Tam niezależnie od pory roku spotkać można mnóstwo turystów. Jednak istnieją w Polsce cudowne, górskie zakątki, w których cisza i spokój czekają na wszystkich przyjezdnych. Sprawdźcie sami gdzie warto wybrać się na urlop.

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój

Znajdujące się w dolinie Ropy, w najwyższej części Beskidu Niskiego uzdrowisko Wysowa-Zdrój to niezwykle zielony, malowniczy obszar z licznymi szlakami spacerowymi. Na turystów czeka tu Dolina Łopacińskiego czy wzniesienia Wysoty, jednak punktem, który każdy obowiązkowo powinien odwiedzić jest góra Jawor. Właśnie na niej znajduje się prawosławna cerkiew łemkowska Opieki Matki Bożej. Wysowa słynie także z leczniczych wód mineralnych - bezpłatne ujęcia znajdziemy w parku zdrojowym, płatne w Pijalni Wód Mineralnych.

Ochotnica Górna i Dolna

W dolinie rzeki Ochotnicy znajdują się dwie urokliwe miejscowości - Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna leżące u podnóży Gorców. To idealne miejsce na urlop! Znajdziemy tutaj rozbudowaną bazę noclegową oraz liczne szlaki turystyczne. Warto odwiedzić także Gorczański Park Narodowy obejmujący środkową i północno-wschodnią część Gorców. Najwyższym szczytem w parku jest Jaworzyna Kamienicka (1288 m), przy dobrej widoczności można podziwiać Tatry jak na dłoni.

Małe Ciche

Cudowne miejsca kryją się także na Podhalu. Zaledwie 5 km od Poronina i 14 km od Zakopanego znajdziemy miejscowość Małe Ciche. Leży ona na wysokości 830-860 m n.p.m., w dolinie Filipczańskiego Potoku. Można stąd podziwiać cudowną panoramę Tatr, a także wybrać się na wycieczkę górską. Małe Ciche to świetna baza wypadowa, w dodatku należy do najpiękniej położonych miejscowości w Polsce – czego więcej potrzeba, aby urlop był idealny?

Brenna

Jeżeli wypoczynek w Beskidzie Śląskim, to koniecznie w Brennej. Miejscowość znajduje się na wysokości 420 m.n.p.m. Przepiękne krajobrazy, bogata oferta noclegowa oraz ciekawy mikroklimat czynią z niej idealne miejsce na urlop i prawdziwy odpoczynek. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego znajdą tu wiele szlaków pieszych, można również skorzystać ze spływów kajakowych, a wieczorem odprężyć się w kinie letnim.

Muszyna

Muszyna to kolejna uzdrowiskowa perełka, której nie mogło zabraknąć na naszej liście. Słynie z leczniczych wód mineralnych. To miejsce często odwiedzają osoby z chorobami układu oddechowego i pokarmowego. Przy okazji wizyty warto również zobaczyć ruiny zamku starostów, podzamkowy zespół dworski i pospacerować ścieżkami Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Zaletą Muszyny jest również niedaleka odległość na Słowację, zatem podczas urlopu możemy przy okazji odwiedzić naszych sąsiadów.

Żywiec

W okolicy Żywca z kolei czekają na turystów trzy pasma górskie: Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego, gdzie znajdziemy liczne trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Niewątpliwym atutem miejscowości jest również umiejscowienie jej nad Jeziorem Żywieckim. W okolicy znaleźć można także liczne zabytki, jak np. Pałac Habsburgów wraz z przepięknym parkiem. Latem dodatkowo odbywają się tu festiwale, m.in. najstarszy polski festiwal folklorystyczny "Tydzień Kultury Beskidzkiej".

Polanica Zdrój

Położona w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, na granicy Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Kotliny Kłodzkiej – Polanica Zdrój to także miejscowość górska, która zasługuje na chwilę uwagi. Tamtejsze, fascynujące pasma górskie uchodzą za jedne z najpiękniejszych w naszym kraju, ponadto miasto może pochwalić się wieloma zabytkami i niezapomnianymi krajobrazami.

Nie trzeba odwiedzać obleganego Zakopanego czy Karpacza, aby poczuć, że przebywa się w sercu gór. Powyższe miejscowości z pewnością zadowolą każdego miłośnika zdobywania szczytów. Można również wybrać się do znanych, ale mniejszych miejscowości jak Białka Tatrzańska, Szklarska Poręba czy Murzasichle.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.