JAKA TA EUROPA PIĘKNA ! --- czyli KLUBU GLOBTROTERA wyprawy za miedzę: PERŁY SAKSONII I ŁUŻYC

Maciej Piwowski
11.11.2015

Po wielu przymiarkach mamy wreszcie cel tegorocznej wyprawy klubowej. 
Odkąd zdecydowaliśmy o dalszej eksploracji Niemiec, na którą nabraliśmy apetytu po Bawarii nastąpiły prace nad przygotowaniem trasy. Okazało się to całkiem nieproste ze względu na znaczne odległości między obiektami, które pojawiały się w propozycjach.
Ostatecznie jednak, po wielu przymiarkach, wyłonił się kształt finalny naszej tegorocznej wyprawy :

PERŁY SAKSONII I ŁUŻYC

Termin:  15 – 20 września 2015

Koszt: ok. 1380 zł + ok. 75 Euro
(ostateczny koszt zależny od liczby uczestników )
od 15 sierpnia lista otwarta także dla osób spoza Klubu

 

Trasa i program wyjazdu 

1 dzień: Spotkanie grupy we Wrocławiu. Przejazd do Gorlitz – zwiedzanie miasta. W trakcie zwiedzania ewentualna przerwa na obiad. Przejazd do Bogatyni. Kolacja i nocleg w Bogatyni.

2 dzień: Śniadanie. Tego dnia obejrzymy położony u podnóża Sudetów niedaleko Bogatyni, Zamek Czocha – jeden z najpiękniejszych i największych zamków śląskich. Po południu - zależnie od czasu i chęci: objazd okolic Gryfowa Śląskiego, obfitujących w obiekty historyczne (np. ruiny zamków Wleń i Proszowice, pałac Lenno itp.). Kolacja i nocleg w Bogatyni.

3 dzień: Śniadanie. Kolejny dzień poświęcimy na poznawanie ciekawostek Szwajcarii Saksońskiej. Na naszej trasie pojawią się: Szwajcaria Saksońska i zamki nad Łabą: potężna twierdza Koenigstein, rezerwat skalny Bastei, zamek Stolpen - w którym przez 49 lat więziona była hrabina Cosel. Dzień zakończymy w Polsce, noclegiem w rejonie Mużakowa.

4 dzień  Śniadanie. Przejazd do Drezna. Pod koniec wojny miasta zostało zniszczone – podobnie jak Warszawa. Zrekonstruowano jednak zabytki i nadal można podziwiać piękno Drezna. Zwiedzimy starą część miasta  i oczywiście pałac Zwinger.W drugiej części dnia obejrzymy drugi słynny pałac drezdeński - Pillnitz, pałac na wodzie, luksusową rezydencję zbudowaną w stylu japońskim, którą zakochany Sas sprezentował hrabinie Cosel. Przy sprzyjającej pogodzie do Pillnitz odbędziemy rejs po Łabie. Na kolację i nocleg powrócimy w rejon Mużakowa.

5 dzień: Śniadanie. Przejazd do Saksonii. Obejrzymy niewielkie, ale słynne miasto Miśnia - jedno z najstarszych miast regionu. Następnie przejedziemy do pobliskiego Moritzburga, by obejrzeć jeszcze jeden pałac na wodzie - zbudowany jako zamek myśliwski dla Wettynów, przebudowany dla Augusta II na rezydencję wypoczynkową.. Kolejnym punktem dnia będzie spacer po pięknym zabytkowym Budziszynie. Nocleg i kolacja w rejonie Mużakowa. 

6 dzień: Śniadanie. Przed południem wybierzemy się w rejon tzw. Łuku Mużakowskiego. Obejrzymy piękny Park Mużakowski - jeden z najstarszych parków krajobrazowych Europy i oczywiście wspaniały zamek. Stamtąd wyruszymy już w drogę do Wrocławia. Zakończenie trasy ok. godz.15.00. 

* * * * * * *

A poniżej nieco więcej o miejscach, które znajdą się na naszej trasie:
Gorlitz - dzięki temu, że nie zostało zniszczone w czasie II wojny światowej, posiada układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych. Było to ważne centrum handlowe i naukowe w średniowiecznej Europie. Z okresu sukienników pochodzą domy halowe o szerokich wjazdach, mogących pomieścić zaprzęg konny. Piękny rynek z ratuszem otoczają renesansowe i barokowe kamienice. Nad samą Nysą wznosi się na potężnej skale monumentalny gotycki kościół. Ciekawy jest też rejon z przełomu XIX i XX wieku: elegancki teatr miejski, secesyjny dom towarowy, dworzec kolejowy, Plac Pocztowy.

Drezno - jest bezsprzecznie jednym z najpiękniejszych miast całych Niemiec, a tutejsze zbiory muzealne to atrakcja na poziomie światowym. Zniszczone brutalnymi bombardowaniami w czasie II wojny światowej, miasto od kilkunastu lat od nowa pięknieje, coraz bardziej zasługując na nadane jej przed kilkoma stuleciami miano „Florencji nad Łabą”. Początkowo mała rybacka wioska, pozostawała w cieniu niedalekiej Miśni aż do XV w. kiedy to stało się główną siedzibą dynastii Wettinów, którzy doprowadzili miasto do rozkwitu. 
Miśnia – przepięknie zachowane, średniowieczne miasto nad Łabą, znane z funkcjonującej do dziś fabryki porcelany. Nad centrum miasta wznosi się potężny Albrechtsburg – zamek, wzniesiony na kilkudziesięciometrowej skale, którego główną budowlą jest potężna gotycka katedra. z renesansowym ołtarzem z malowidłami Cranachów. W 1425 r. katedralna Kaplica Książęca stała się miejscem pochówku dynastii Wettynów. W 1534 roku w katedrze pochowano Barbarę Jagiellonkę, córkę króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Warto też pamiętać, że przez kilka miesięcy, w 1002 roku, za czasów Bolesława Chrobrego, Miśnia należała do Polski.

Budziszyn - jest stolicą Górnych Łużyc, regionu, który zamieszkuje nadal ludność łużycka – jedyna autochtoniczna mniejszość słowiańska na terenie Niemiec. Malowniczy pejzaż miasta, ze wznoszącymi się na stromym wzgórzu muram obronnymi z licznymi wieżami i basztami, niewiele zmienił się od średniowiecza i należy do najpiękniejszych widoków Saksonii.  
Bastei - to formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich we wschodniej części Niemiec. W 1824 r. pobudowano drewniany most znajdujący się ok. 110 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen. Zrodłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się na wysokości190 m nad taflą wody.
Mużaków - Bad Muskau jest miastem położonym nad Nysą, na pograniczu Polski i Niemiec. Do 1945 r. jego częścią była też Łęknica. Największą atrakcją tego rejonu jest Park Mużakowski wraz z dwoma XVI-wiecznymi zamkami : Neues Schloss to budowla jak z bajki, zbudowany nad jeziorem przez budowniczych z Italii w stylu renesansowym i Altes Schloss z palmiarnią i parkiem. Mużaków jest też uzdrowiskiem, pierwsze zakłady balneologiczne zaczęły powstawać tu już w roku 1823.
Park Mużakowski - największy w Polsce park angielski wpisany w 2004 r. na Listę Dziedzictwa Unesco. Rozciąga się po obu stronach Nysy Łużyckiej, jest częścią Parku Krajobrazowego Łuku Mużakowskiego. Ogólna jego powierzchnia to 728 ha, z czego po stronie polskiej znajduje się 522 ha.
Zamek Czocha - jeden z najpiękniejszych zamków śląskich.

Koszt obejmuje:  realizację programu krajoznawczego, opiekę doświadczonego pilota i obsługę przewodnicką na całej trasie, przejazd małym autokarem lub busem turystycznym, dopasowanym do wielkości grupy, 5 noclegów (nie ma nocnych przejazdów): wszystkie noclegi w hotelach /pensjonatach **, w pokojach 2-osobowych z łazienkami (możliwe pokoje 1-osobowe – za dopłatą). Posiłki: 5 śniadań oraz 5 kolacji dwudaniowych, ubezpieczenie KL i NW.

W euro –  podane koszty wstępów i przewodników lokalnych.  

UWAGA:  Kalkulacja kosztów
dla grupy 15 -osobowej :  ok.1380 zł
wyjazd odbywa się przy grupie minimum 6-osobowej; koszt: ok. 1500 zł 

Spotkanie grupy:
15.09. (wtorek)  
Wrocław, Dworzec Główny, godz. 12.00
Zakończenie trasy:
20.10. (niedziela)  
Wrocław: ok. 15.00

Do Wrocławia uczestnicy dojeżdżają we własnym zakresie
 

Zgłoszenia i informacje –– na spotkaniach Klubu oraz mailowo:
e-mail:  klubglobtrotera@onet.eu   

Szczegóły organizacyjne przesyłamy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

Opłata rezerwacyna: 200 zł
Pozostała kwota złotówkowa - do 5 września 2015.
Euro zabieramy ze sobą.
 

Popatrzcie, jakie atrakcje czekają na nas na trasie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie