Herbatki na chłodne zimowe wieczory

Maciej Piwowski
06.11.2015

JESIENNO-ZIMOWE HERBATKI PRZECIWPRZEZIĘBIENIOWE

Herbata jest obecnie w Polsce jednym z najpopularniejszych napojów. Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania bez porannej herbatki. Również wyjeżdżając na urlop oczekujemy powszechej obecności i dostępności herbaty. A z tym bywa różnie. Traktujemy herbatę jako zwykły, popularny napój codzienny, równoważnie z kawą czy wodą mineralną, zapominając o tym, że ma ona rozmaite działania lecznicze. W niektórych krajach, nawet europejskich (np. Bułgaria, Słowacja) do dziś herbatę uważa się za ziołowy napój leczniczy - i jako taki się stosuje, wykorzystując przy tym konkretne cechy jej mnóstwa odmian. Dla polskiego turysty skutkuje to tym, że musi pamiętać, by prosić o podanie czarnej herbaty, gdyż inaczej może zostać uczęstowany np. herbatką z czarnego bzu lub owocową, zwłaszcza w domach prywatnych.

Gatunków herbaty mamy bowiem setki, jeśli nie tysiące. Każdy z nich ma inne właściwości. Odpowiednio dobrane i stosowane w określonych ilościach i proporcjach mogą pomóc w leczeniu wielu chorób czy niedyspozycji. Zielona herbata np. obniża poziom cholesterolu, zapobiega powstawaniu próchnicy. Herbata Rooibos  pomaga przy bólach głowy i wspomaga pracę jelit.  Herbata czerwona (pu-erh) ułatwia zwalczanie nadwagi, poprawia pamięć. Najpopularniejsza -  czarna herbata - pobudza organizm, pomaga w trawieniu i zapobiega powstawianiu chorób serca.

Herbata jest też głównym składnikiem wielu napojów rozgrzewających na chłodne i dżdżyste jesienne i zimowe dni.

Oto kilka przykładów herbatek rozgrzewających, których podstawą jest herbata, najczęściej tzw. czarna.

1. Herbata malinowa 
Herbata malinowa to mieszanka z suszonymi malinami, ma działanie napotne, a same owoce mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wersją typowo leczniczą jest napar z samych malin, bez dodatku herbaty, zwany też herbatą malinową.

2. Herbata z dziką różą
Ma działanie relaksujące i właściwości wzmacniające. Można zrobić herbatę białą lub czarną z dodatkiem płatków dzikiej róży i niewielką ilością miodu, można też zmieszać z dziką różą i szałwią. Podobnie jak w przypadku malin można też przygotować aromatyczny napar z samej dzikiej róży (zawiera dużo witaminy C), o dosyć ostrym kwaskowym smaku.

3. Herbata z imbirem
Imbir jest idealny w walce z przeziębieniem. Łagodzi ból gardła i kaszel. Ma lekkie działanie przeciwbólowe. Jest także składnikiem maści rozgrzewających. Do herbatki używamy zmielonego imbiru, warto dodać też sok z cytryny i osłodzić miodem. Proporcje oczywiście zależne są od indywidualnych upodobań smakowych.

Inne herbatki na chłodne dni to mieszanki z hibiskusem, z trawą cytrynową, z cynamonem, cytryną i goździkami.

4. Herbatka "z prądem"
Najpopularniejszymi rozgrzewającymi herbatami są jednak tzw. "herbatki z prądem", czyli z dodatkiem alkoholu. Najczęściej stosuje się dodatek rumu,  brandy, likieru lub po prostu wódki w proporcji 1- 2 małe kieliszki na szklankę gorącej czarnej herbaty, osłodzonej cukrem lub miodem. Można też dodać 1- 2 łyżeczki soku z cytryny.

5. Góralska herbatka
Wśród "herbatek z prądem" największą renomę i chyba najdłuższą tradycję ma tzw.góralska herbatka. Kompozycje oparte na jej podstawowyn składzie cieszą się też niesłabnącą popularnością wśród turystów, zwłaszcza góromanów i narciarzy. Warianty indywidualne i restauracyjne różnią się niekiedy mocno od wersji tradycyjnej. Generalnie obecnie każdą herbatę z alkoholem przyjęło się nazywać "góralską herbatą".
Poniżej podajemy dwa tradycyjne przepisy na góralską herbatkę. Pierwszy - to klasyczny tatrzański, dla twardych górskich ludzi, rodem z Wysokich Tatr - wypróbowany przez turystów i taterników. Osobom z tzw. słabą głową i niegustującym w ostrych trunkach polecamy wariant delikatniejszy, zmodyfikowany (przepis drugi  - na wersję light).
Góralska herbatka z Doliny Pięciu Stawów - taternicka

Składniki:  (porcja dla 3 osób)
- szklanka soku malinowego (takiego 100%, najlepiej domowej produkcji, nie ze sklepowej półki);
- szklanka bardzo mocnej czarnej herbaty - zaparzonej z herbaty liściastej, nie torebkowej;
- szklanka czystego spirytusu;
- cukier - do smaku.

Przygotowanie:
Do wyparzonego dzbanka (ważne by był jeszcze ciepły) wlewamy najpierw sok malinowy, potem spirytus i dokładnie mieszamy. Następnie zaparzamy mocną czarną herbatę: 2 łyżeczki esencjonalnej herbaty liściatej (np. typu yunan)zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 3-5 minut, pod przykryciem. Słodzimy do smaku. Gorącą herbatę wlewamy do wyparzonych, gorących szklanek, do wysokości 1/3  szklanki. Uzupełniamy mieszanką soku malinowego i spirytusu.

Natychmiastowy efekt rozgrzewający gwarantowany. Powyższa mikstura działa też silnie napotnie i może być zastosowana po silnym przemarznięciu profilaktycznie przeciwprzeziębieniowo. Ze względu na błyskawiczne działanie i "ekstremalny" skład nie jest polecana dla osób z problemami kardiologicznymi, nadciśnieniem i astmą (może spowodować nagły skok ciśnienia).

Osobom preferującym lżejsze trunki polecamy wersję złagodzoną - przepis poniżej.

Góralska herbatka - wersja light:
Składniki: (porcja dla 4 osób)
- szklanka soku malinowego (100%, domowego);
- 2 szklanki mocnej czarnej herbaty - z herbaty liściastej, nie torebkowej;
- szklanka dobrej gatunkowo czystej wódki;
- 2 łyżki stołowe soku z cytryny;
- 3 łyżki miodu.

Przygotowanie: 
Do wysokiego naczynia wlewamy najpierw sok malinowy, sok z cytryny i miód i dokładnie mieszamy. Dodajemy wódkę i ponownie mieszamy. Następnie zaparzamy czarną herbatę: 3 łyżeczki esencjonalnej herbaty liściatej (np. typu yunan) zalewamy 2 szklankami wrzątku i parzymy 3-5 minut, pod przykryciem. Słodzimy do smaku. Gorącą herbatę wlewamy do wyparzonych, gorących szklanek, do wysokości 1/2 szklanki. Uzupełniamy mieszanką soków z miodem i wódką.

Efekt rozgrzewający również gwarantowany. Podobnie jak wersja tradycyjna herbatka góralska w wersji złagodzonej także działa napotnie i również może być stosowana profilaktycznie przeciwprzeziębieniowo.

Powyższy przepis jest dobrą podstawą do dalszych indywidualnych kompozycji.
Wódkę zastąpić można rumem, amaretto lub innym likierem, jałowcówką, brandy, nalewką owocową.
Herbatę czarną możemy wymienić na jaśminową, owocową, czerwoną, waniliową - starając się jednak znaleźć odmianę liściastą, sypaną, nie torebkową.
Podstawowa zasada to łączenie bezsmakowego alkoholu ze smakową herbatą lub neutralnej herbaty ze smakowym alkoholem.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie