Czy warto wykupić wycieczkę fakultatywną z biura podróży? Argumenty ZA i PRZECIW

Andrzej Winnicki
12.04.2018

Osoby, które zdecydują się na spędzenie wakacji z biurem podróży, zawsze staną przed dylematem: wykupić wycieczkę fakultatywną czy zorganizować ją na własną rękę? Decyzja nie jest prosta, ponieważ koszt takiej wycieczki może być spory. Kusi więc, by skorzystać z miejscowej komunikacji lub wynająć samochód i samodzielnie zwiedzić atrakcję turystyczną. Czy to rzeczywiście ma sens? Poznaj najważniejsze argumenty za i przeciw i dowiedz się, czy warto wykupić wycieczkę fakultatywną z biura podróży.

Dlaczego warto?

Wycieczki fakultatywne organizowane przez biura podróży (a precyzyjniej: przez ich pośredników) na pewno gwarantują sporą wygodę. Turyści nie muszą się niczym przejmować. Wystarczy, że stawią się o określonej godzinie w hotelowej recepcji, skąd obierze ich przewodnik. Na miejsce dotrą komfortowym autokarem, zwiedzą atrakcję i wrócą do hotelu.

W ramach wycieczki turyści zwykle mają zapewniony prowiant lub obiad w lokalnej restauracji. Oczywiście nie muszą dodatkowo płacić za bilety wstępu, chyba że oferta tego nie przewiduje.

Bardzo dużym atutem wycieczek fakultatywnych jest opieka przewodnika. Jest to osoba, która ma bardzo szeroką wiedzę na temat zwiedzanej atrakcji i generalnie kraju. Przekazuje ona ciekawe informacje, często też takie, których nie można po prostu znaleźć w przewodniku. Z punktu widzenia osób, które chcą dowiedzieć się jak najwięcej o danej atrakcji, wycieczka fakultatywna jest na pewno dobrym wyborem.

Dlaczego nie warto?

Dla przeciętnego turysty największym minusem wycieczek fakultatywnych jest oczywiście cena. Nie są to tanie imprezy, a jeśli w wycieczce ma wziąć udział np. czteroosobowa rodzina, to koszt może spokojnie przekroczyć kilkaset euro. Wówczas zaczyna się kalkulowanie i często okazuje się, że zorganizowanie wyjazdu na własną rękę jest po prostu znacznie tańsze.

Niewątpliwie minusem wycieczek fakultatywnych jest bardzo wysokie tempo zwiedzania. Turyści muszą się dopasować do harmonogramu narzuconego przez organizatora. Oznacza to ciągłe bieganie, konieczność stawienia się pod autokarem o ustalonej godzinie, bardzo krótki czas wolny. Nie sprzyja to chłonięciu atmosfery miejsca, co dla niektórych może mieć duże znaczenie.

Nie jest również tajemnicą, że jakość wycieczek fakultatywnych potrafi pozostawiać wiele do życzenia. Wszystko zależy tutaj od tego, z kim współpracuje biuro podróży. Jeśli za organizację odpowiadają jego pracownicy na miejscu, to wycieczka może wyróżnić się dobrym standardem. Jednak tani, lokalni organizatorzy nie zawsze przykładają dużą wagę do komfortu turystów. Liczy się dla nich szybki, łatwy zarobek. Wspomnienia z takiej wycieczki nie będą więc szczególnie ekscytujące.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie