BABIE LATO, TERMY I PRAWDZIWKI

Andrzej Winnicki
13.11.2015

Na trasie naszej kolejnej mazowieckiej eskapady:
Otrębusy, Radziejowice, Kuklówka, Puszcza Mazowiecka, Termy Mszczonowskie.


OTRĘBUSY
W bliskim sąsiedztwie Warszawy w roku 1996 ulokowało się Muzeum Motoryzacji i Techniki – obecnie największe w Polsce zbiory starych  pojazdów (ok. 300) - marki takie jak triumph, chevrolet, daimler, pontiac, rolls-royce; z ciekawostek: m.in. mercedes Lody Halamy, buick Cyrankiewicza, cadillac Gierka, volvo Wałęsy, jaguar Lindy, zabytkowe rowery, riksze z czasów II wojny, a  nawet czołgi: T-34 i Rudy 102.
RADZIEJOWICE
Malowniczo położony nad wodą pałac Prymasa Stefana Radziejowskiego łączy w swej historii najświetniejsze nazwiska Rzeczypospolitej – zarówno właścicieli i architektów, jak też bywalców. Zaprojektowany dla Prymasa przez Tylmana z Gameren, rozbudowany przez Jakuba Kubickiego, w swych murach gościł Józefa Chełmońskiego i Henryka Sienkiewicza. Dziś łączy funkcję Domu Pracy Twórczej i galerii obrazów, wśród których znaczącą część stanowią dzieła Józefa Chełmońskiego.  
KUKLÓWKA
Drewniany dwór z końca XIX w. należy do spadkobierców malarza polskiej wsi - Józefa Chełmońskiego, który mieszkał tu przez większą część życia ( w latach 1887 – 1914). Tu powstał m.in. jeden z najbardziej znanych jego obrazów: „Bociany”. Dwór  wprawdzie nie jest dostępny do zwiedzania, ale wioska i jej okolice nad rzeką Pisią do dziś przypominają pejzaże  malarskie z płócien mistrza Józefa.
PUSZCZA MAZOWIECKA
Między Radziejowicami, Mszczonowem i Skierniewicami rozciągają się rozległe lasy, będące pozostałością dawnej potężnej Puszczy Mazowieckiej. Dziś jej fragmenty noszą nazwy okolicznych miejscowości: Puszcza Jaktorowska, Mariańska, Bolimowska i często mają charakter parków krajobrazowych i rezerwatów. Lasy te słyną z obfitości jagód i grzybów. Wrzesień – to pora grzybiarzy, ale oczywiście musi temu sprzyjać pogoda i przyroda. Jeśli natura będzie łaskawa – spędzimy nieco czasu na grzybobraniu, dla chętnych – połączonego z piknikowym ogniskiem (prowiant piknikowy we własnym zakresie).

TERMY MSZCZONOWSKIE
Na tę wycieczkę oprócz koszyka na grzyby zabierzcie ze sobą  kostium kąpielowy i ręcznik. Lato zbliża się ku końcowi, chciałoby się je trochę przedłużyć. Zafundujemy sobie zatem relaks w wodzie termalnej – i to całkiem niedaleko od Warszawy. Termy Mszczonowskie świętują w tym roku jubileusz – kompleks basenów termalnych otwarto bowiem 5 lat temu, w czerwcu 2008 r.

 


Termin:  14 września (sobota)

Koszt:  z Kartą Klubu Globtrotera:   75 zł   //   dla pozostałych osób: 85 zł

Koszt obejmuje:

przejazd autokarem turystycznym;
informację krajoznawczą na trasie,
bilety wstępu: Muzeum Motoryzacji w Otrębusach, galeria w Pałacu w Radziejowicach, Termy Mszczonowskie, organizacja pikniku.

UWAGA:

Kalkulacja kosztu dla grupy ok. 40 osób.   Wycieczka odbywa się przy min. 25 uczestnikach –

z dopłatą do kosztów transportu (ok.15 zł). Miejsca w autokarze zajmujemy według kolejności wpłat.

Spotkanie grupy o godz.: 9.00

Miejsce spotkania:   Żoliborz, przy „Amicusie”

(ul. Hozjusza, obok kościoła św. St. Kostki)

 

Powrót do Warszawy:   ok. 18.00

 

Zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły organizacyjne podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie