ŚLADAMI BRANICKICH

Andrzej Winnicki
13.11.2015

Północny wschód Polski to tereny mało znane statystycznemu Polakowi. A przecież Kurpie, Podlasie, Mazury, Suwalszczyzna mają do zaoferowania wiele pięknych i ciekawych miejsc. W roku 2013 KLUB GLOBTROTERA sukcesywnie eksplorować będzie kolejne okolice tego regionu.

 

Śladami Branickich

Choroszcz – Białystok – Supraśl
 

Zobaczyliśmy:
Choroszcz

Przy trasie z Warszawy do Białegostoku, niecałe 10 km przed stolicą Podlasia, na obrzeżu rozlewisk Narwi, zwanych Polską Amazonią, leży niewielkie, mało znane, miasto Choroszcz. Około roku 1760 sławny ród  Branickich ulokował tu, na terenie rozległego parku, swą letnią siedzibę, zbudowaną w stylu baroku saskiego. Obecnie mieści się tu Muzeum Wnętrz Pałacowych.
Białystok

Podlaski Wersal – tak mówią o pałacu Branickich w Białymstoku. Nie ma w tym wielkiej przesady. Rezydencja tego znakomitego rodu za czasów swej świetności mogła się równać z królewskimi obiektami Europy. Być w Białymstoku i nie zobaczyć „podlaskiego Wersalu” to jak być w Rzymie i nie widzieć Papieża. Zatem: pałac Branickich – przede wszystkim. Obecnie mieści się tam Akademia Medyczna, ale park i część pałacu dostępne są dla zwiedzających.

Dosłownie na wprost pałacu rozpościerają się Plac Jana Pawła II i  Rynek Kościuszki, otoczone stylowymi i eleganckimi zabytkowymi budowlami, takimi jak: katedra, Dom Loży Masońskiej, dawny ratusz – obecnie Muzeum Podlaskie.
Supraśl

Cerkiew obronna, muzeum ikon,  secesyjny pałac Buchholtzów, drewniane zabytkowe domy tkaczy,Teatr Wierszalin – to najkrótsza charakterystyka tego miasta. Najbardziej znanym obiektem jest cerkiew obronna Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w obrębie XIX-wiecznego zakonu bazylianów, a dawniej i dziś tzw. Ławry Supraskiej  - jednego z sześciu męskich monasterów prawosławnych w Polsce. Oprócz cerkwi zwiedziliśmy także wspaniałe Muzeum Ikon w Supraślu.

A wszystko to, co powyżej oglądaliśmy w sobotę 20 października 2013.

Pozostało po owej eskapadzie sporo materiałów, które sukcesywnie pojawiać będą się na naszej stronie internetowej.
O hetmanńskiej daczy w Choroszczy można już poczytać w artykule   Choroszcz - eksluzywne hetmańskie letnisko , a FOTOGALERIACH obejrzeć fotoreportaż z pałacyku i parku w Choroszczy  .

 

 

 


Informacje i zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie