ŚWIADKOWIE DAWNEJ ŚWIETNOŚCI

Krzysztof Jagielski
13.11.2015

Od wieku XIV do XVIII na terenie Mazowsza i Podlasia wyrastały wspaniałe zamki i rezydencje najznakomitszych rodów rycerskich i arystokratycznych Polski. Rozmach i bogactwo z jakim były budowane stawiał je w jednym rzędzie z siedzibami monarchów europejskich.  Ich losy w późniejszych  czasach układały się podobnie - najpierw zaniedbanie, potem ruina, wreszcie na koniec - odbudowa i restauracja.
A jak dziś wygląda to w szczegółach? Zobaczmy.
Przy okazji zajrzyjmy też do piewcy czasów chwały Rzeczypospolitej - Henryka Sienkiewicza, na którego dworek trafimy po drodze, między jedną a drugą magnacką siedzibą.

Otwock Wielki
Barokowy pałac na wyspie Rokola, na jeziorze będącym wiślanym starorzeczem wzniesiono w końcu wieku XVII dla marszałka wielkiego koronnego Kazimierza Bielińskiego. Projektował go prawdopodobnie wybitny architekt polskiego baroku – Tylman z Gameren.
Po II wojnie światowej obiekt przez wiele lat był niedostępny dla turystów. Dopiero w 2004 r. pałac przejęło Muzeum Narodowe w Warszawie, tworząc Muzeum Wnętrz, a w nim m.in. gabinet Marszałka Piłsudskiego.

Wola Okrzejska
Muzeum w dworskiej oficynie stara się zachować nastrój epoki, w której przyszedł na świat w tym miejscu - w roku 1846 - jeden z największych polskich pisarzy – Henryk Sienkiewicz. Park z drewnianymi rzeźbami obrazującymi sienkiewiczowskich bohaterów uzupełnia ekspozycję muzealną.

Czersk
Już w XI w. istniał tu  gród strzegący brodu na Wiśle. Na przełomie XIV i XV w. książę Janusz Mazowiecki zbudował tu gotycki zamek. Gdy Wisła odsunęła się od miasta twierdza obronna straciła swe znaczenie i stopniowo popadła w ruinę.
Malownicze pozostałościzamku to do dziś jedna z najbardziej znanych atrakcji Mazowsza.

Góra Kalwaria
Gdy w 1666 roku osadę zakładał biskup Stefan Wierzbowski nazwano ją Nowa Jerozolima. Jej główne ulice rozplanowano w kształcie krzyża, co zachowało się do dziś. Spełniała rolę ośrodka kultu religijnego i pielgrzymkowego. Oprócz Kalwarii zbudowano tu 6 kościołów, 5 klasztorów i 35 kaplic. Obecnie najważniejszym kościołem jest bazylika.
W XVIII . osiedliła się w mieście rodzina szanowanych cadyków Alterów, co dało początek rozległej dzielnicy żydowskiej, której ślady pozostały do dziś.

Termin: 6 lipca  (sobota)
Koszt uczestnictwa:
z aktualną Kartą Globtrotera: 70 zł
dla pozostałych osób: 85 zł

Miejsce i godzina zbiórki:  
Żoliborz, przy „Amicusie” (ul. Hozjusza, obok kościoła św. St. Kostki), godz. 8.00

UWAGA: możliwe jest też dołączenie do grupy na trasie, w innym miejscu
Powrót do Warszawy:   ok. 19.00


Zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły dotyczące wyjazdu podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie