Co spakować do apteczki jadąc na wycieczkę?

Mariusz Siwko
11.05.2017

Wczasy na słonecznym wybrzeżu, wędrówki po górach, city break a może impreza na żaglówce? Niezależnie od tego, jaką formę wypoczynku wybierzesz, są pewne pozycje, które powinny znaleźć się w Twojej apteczce. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Najpopularniejsze, powszechnie stosowane leki to tzw. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) np. deksketoprofen. Pomogą na ból głowy, na bóle menstruacyjne i pourazowe np. po stłuczeniu. Można je przyjąć również w celu zwalczania objawów przeziębienia, gdyż poza działaniem przeciwbólowym, wykazują działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Bez recepty kupisz również paracetamol. Pomoże na ból i na symptomy infekcji dróg oddechowych. Pamiętaj jednak, że bardzo niebezpieczne jest łączenie go z alkoholem.

Leki na alergie

Katar, łzawienie i wysypka mogą skutecznie popsuć wypoczynek. Warto więc mieć pod ręką tabletki zwalczające objawy alergii. W każdej aptece kupisz leki przeciwhistaminowe np. cetyryzynę. Zwróć uwagę, że niektóre z nich nie nadają się dla kierowców. Dobrze mieć przy sobie również preparaty z wapniem. Wspomagają leczenie chorób alergicznych i zapalnych. Jeżeli jesteś alergikiem, przed wyjazdem skonsultuj się ze swoim lekarzem. Być może będziesz potrzebował specjalnych leków w razie ostrego ataku alergii.

Leki wspomagające przewód pokarmowy

W obcych stronach chętnie próbujemy nowych smaków. Może być to duże wyzwanie dla naszego żołądka i jelit. Warto, jeszcze przed wyjazdem, zacząć przyjmować preparaty probiotyczne, aby wspomóc naszą naturalną florę bakteryjną. W przypadku wzdęć doskonale sprawdzą się leki w formie kapsułek, kropli lub granulek z simetykonem (sprawdź tutaj). Aby wspomóc trawienie i pracę wątroby można zastosować ziołowe preparaty w tabletkach lub naparach.

Leki na zatrucie pokarmowe

Na wakacjach nietrudno o zatrucie pokarmowe. Najczęściej spowodowane jest obecnością w jedzeniu i napojach bakterii obcych dla naszego organizmu. Objawia się najczęściej wymiotami, biegunką i osłabieniem. W takiej sytuacji zastosować można węgiel aktywowany, leki przeciwbakteryjne np. nifuroksazyd oraz produkty uzupełniające elektrolity.

Środki do oczyszczania ran i opatrunki

W razie otarcia naskórka lub drobnego skaleczenia należy umyć zranione miejsce wodą i mydłem lub wodą utlenioną oraz założyć opatrunek. Głębsze rany warto pokazać lekarzowi, ponieważ brak interwencji medycznej grozi infekcją tkanek lub rozwojem poważnej choroby bakteryjnej - tężca. W przypadku stłuczeń dobrze mieć przy sobie środki przeciwobrzękowe i chłodzące, takie jak heparyna w żelu.

Filtry UV i preparaty na oparzenia słoneczne

Jeżeli udajesz się do miejsca o dużym nasłonecznieniu, koniecznie spakuj kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Nadmierna ekspozycja na słońce przyspiesza starzenie się skóry i negatywnie wpływa na narząd wzroku. Kiedy przydarzy Ci się oparzenie słoneczne skóry, zastosuj produkt zawierający dekspantenol.

Leki na chorobę lokomocyjną

Podróżowanie samochodem, statkiem czy samolotem może powodować wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej. Naturalnym produktem redukującym przykre dolegliwości jest wyciąg z kłącza imbiru. Możesz kupić suplementy diety zawierające ten składnik. Możesz też kupić tabletki lub gumy z dimenhydrynatem. Są zdecydowanie silniejsze, a przyjmowanie ich wiąże się z sennością i czasowym obniżeniem sprawności psychiczno-fizycznej.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie