Co wziąć pod uwagę wybierając ubezpieczenie podróżne? Podpowiadamy

Andrzej Winnicki
28.08.2017

Coraz więcej osób wykazuje zainteresowanie ubezpieczeniem podróżnym już na etapie planowania wakacji. Niezależnie od tego, czy jest to wyjazd krajowy czy zagraniczny, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii tym związanych. Dzięki nim polisa turystyczna faktycznie zapewni optymalną ochronę ubezpieczeniową. Co jest najistotniejsze?

Chociaż ubezpieczenie podróżne wydaje się koniecznością jedynie w przypadku wyjazdów zagranicznych, wakacje w Polsce także mogą okazać się wystarczającym powodem do wykupienia tego rodzaju ochrony.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Najważniejsze jest to, by ubezpieczenie było adekwatne do formy planowanego wypoczynku. O ile bowiem w przypadku wyjazdu typowo turystycznego wystarczy polisa standardowa, tak w przypadku wyjazdu połączonego z uprawianiem sportów ekstremalnych ubezpieczenie powinno być mieć znacznie szerszy zakres.

Standardowe ubezpieczenie podróżne uwzględnia m.in.:

  • transport medyczny do domu,
  • pokrycie kosztów leczenia szpitalnego,
  • pokrycie kosztów konsultacji lekarskiej.

Warto także zwrócić uwagę, by polisa turystyczna obejmowała ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). W ramach takiej polisy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas wakacyjnego urlopu.

Jeżeli podstawowa ochrona ubezpieczeniowa jest niewystarczająca, wówczas należy wziąć pod uwagę polisę przeznaczoną np. dla osób uprawiających sporty ekstremalne oraz sporty podwyższonego ryzyka. W razie wypadków będących następstwem tego rodzaju aktywności, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania czy pokrycia kosztów leczenia w ramach polisy standardowej.

Wysokość sumy ubezpieczenia

Wybierając ubezpieczenie podróżne, należy zwrócić uwagę na sumę, na jaką opiewa polisa. Im jest ona wyższa, tym wyższa składka, ale... wyższe też wypłacane w jej ramach odszkodowania. Dzięki temu ubezpieczyciel będzie w stanie pokryć całość wydatków związanych np. z leczeniem, a ubezpieczony nie dołoży do tego żadnych środków własnych.

W przypadku wyjazdów zagranicznych do jednego z krajów europejskich, suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 20 tys. euro. Natomiast w przypadku wakacji poza Europą, zaleca się ustalanie sumy ubezpieczenia na poziomie minimum 50 tys. euro.

Kraje obowiązywania

Szukając odpowiedniej polisy turystycznej, należy wziąć pod uwagę cel podróży. Niektóre ubezpieczenia nie będą obowiązywały bowiem we wszystkich krajach lub ochrona ubezpieczeniowa będzie w części państw droższa.

Rozszerzenia podstawowej polisy turystycznej

Ubezpieczenie podróżne można rozszerzyć o dodatkowe warianty, które pozwalają na zwiększenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Większość towarzystw ubezpieczeniowych proponuje m.in. następujące opcje:

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – pozwala na wypłatę odszkodowania osobom pokrzywdzonym za nieumyślne uszkodzenie mienia lub szkód na osobie,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego – w razie kradzieży, zgubienia, zniszczenia,
  • ubezpieczenie bagażu (rzeczy osobistych, sprzętu elektronicznego) – w razie kradzieży, zniszczenia, zgubienia,
  • OC sportowe – pozwala na wypłatę odszkodowania w razie szkód wyrządzonych podczas uprawiania sportu.

Przy wyborze polisy podróżnej, nie można ograniczać się wyłącznie do porównania ofert pod kątem ceny. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim zakres ochrony ubezpieczeniowej, suma ubezpieczenia oraz możliwość rozszerzenia polisy o dodatkowe opcje.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie