Jak przygotować się do wycieczki?

Maciej Piwowski
13.10.2016

Kiedy kończy się lato, rezygnujemy z dłuższych wycieczek nad morze czy nad jezioro, a kierujemy się bardziej na weekendowe wypady do miast. Jest to oczywiście uwarunkowane okresem pozaurlopowym oraz możliwością spędzania większej ilości czasu w muzeach czy kawiarniach, bo przecież pogoda nie zawsze dopisuje. Warto przy okazji wiedzieć jak przygotować się do takiej wycieczki w mieście, żeby ten czas był możliwie jak najefektywniej wykorzystany.

Zbieraj informacje

Przede wszystkim przed samą wycieczką warto zastanowić się nad znalezieniem informacji o miejscu, w które się wybieramy. Można to oczywiście zrobić w Internecie - znajdziemy tam wszystko, co trzeba. Pamiętajmy tylko o weryfikowaniu danych w co najmniej kilku miejscach, zwłaszcza, jeśli korzystamy z mniej rzetelnego i sprawdzonego źródła. Sprawdzajmy też czy odszukane informacje są aktualne – na przykład godziny otwarcia muzeów mogą zmieniać się na przestrzeni lat, a nawet miesięcy. Wiele rzetelnych danych znajdziemy na portalach edukacyjnych, prowadzonych przez jednostki samorządowe. W końcu ludzie którzy tam mieszkają najlepiej wiedzą co warto u nich zobaczyć. Innym dobrym pomysłem jest zasięgnięcie opinii innych osób, np. na wszelkiego rodzaju forach - ludzie, którzy coś juz zwiedzili, zazwyczaj mają wiele cennych uwag i chętnie się nimi dzielą. Oczywiście jeżeli jesteśmy tradycjonalistami to możemy zakupić mapę bądź poradnik (zwłaszcza jak jedziemy w bardziej znane miejsce), jednak wiąże się to już z pewnymi kosztami.

Mapa i zaznaczanie

Kiedy już wiemy co warto zobaczyć w danym mieście skonstruujmy sobie trasę, aby nie trzeba było wracać w to samo miejsce dwa razy. I tu mamy również kilka rozwiązań, które ułatwią zwiedzanie. Pierwszym jest ściągnięcie aplikacji z mapą i możliwością wytyczania trasy. To szczególnie dobra opcja dla młodych osób, będących za pan brat z najnowszymi technologiami. Możemy też poprosić o darmową mapę w punktach turystycznych danego miasta - często są tam zaznaczone ciekawe rzeczy, a czasami musimy zrobić to sami. Jeżeli nie mamy kupionego przewodnika, to warto wydrukować informacje o zwiedzanych obiektach, zbierane wcześniej na przykład na wspomnianych wyżej portalach edukacyjnych.

Bukowanie biletów

Kiedy surfujemy już po tematycznych portalach edukacyjnych, często możemy się dowiedzieć, które muzea czy inne atrakcje posiadają systemy elektronicznej rezerwacji wejściówek. Warto wcześniej kupić bilety z kilku względów. Przede wszystkim jest to dla nas wygodne - nie musimy stać w kolejkach. Po drugie mamy wówczas pewność, że na konkretne wejście nie zabraknie dla nas biletów. A po trzecie wiele placówek daje zniżki pod warunkiem zakupu biletu właśnie przez taką elektroniczną platformę. Więc jak widać odpowiedni research nie tylko ułatwia nam podróżowanie i zwiedzanie, ale też pozwala czasem zaoszczędzić pieniądze.

Co jeszcze warto sprawdzić?

W różnych miastach można kupić tzw. karty dla zwiedzających, które uprawniają nas do zniżek i rabatów do atrakcji, muzeów, restauracji, a nawet biletów komunikacji miejskiej. Różne punkty usługowe włączają się w taki program partnerski, więc zazwyczaj na stronach internetowych możemy sprawdzić jakie upusty na nas czekają. Takie karty mają różne terminy ważności - można je zakupić na jeden, trzy czy nawet na siedem dni.

Do wycieczki, nawet tej jednodniowej, warto się gruntownie przygotować. Można to zrobić zarówno przy pomocy tradycyjnych przewodników jak, i Internetu. Praktycznie każda placówka kulturalna posiada teraz swoją stronę internetową, więc wcześniejszy research spowoduje, że nic nas nie zaskoczy.

Artykuł powstał przy współpracy z Edutorial.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie