Bieszczady. Planujemy podróż

Andrzej Winnicki
05.11.2015

Bieszczady tchną spokojem i ciszą. Można tu wypocząć, zregenerować siły i odkryć w sobie nowe pasje. Wyprawa w Bieszczady powinna być dobrze zaplanowana, aby przyniosła wyłącznie relaks. O czym pamiętać planując podróż?

Jak dojechać?

Z całej Polski do Bieszczad możemy dojechać rzecz jasna własnym samochodem. W zależności od tego, gdzie rozpoczynamy podróż i dokładnie dokąd ona wiedze, inne odległości i czasy przejazdu wchodzą w grę. Przykładowo z Warszawy do Sanoka jest 370 km, a szacowany czas przejazdu wynosi 5 godzin i 25 minut.

Autem

Obecnie Bieszczady mają bogatą sieć dróg, ale jeszcze w latach 60-tych ubiegłego stulecia trudno było dotrzeć samochodem do odległych zakątków regionu. Najważniejszymi trasami Bieszczad jest Mała i Duża Obwodnica Bieszczadzka. Planowanie podróży samochodowej w Bieszczady powinno obejmować skorzystanie z jednej z tych tras. Obie obwodnice swój początek biorą w Lesku. Duża Obwodnica Bieszczadzka ma 146 km długości i wiedzie przez miejscowości: Lesko, Cisna, Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Lesko. To trasa przez najbardziej górzyste części Bieszczad, pozwalająca na podziwianie przepięknych widoków już podczas podróży. Jeżeli szukasz najkrótszej drogi, sprawdź trasę w Moto.Money.pl.

Mała Obwodnica Bieszczadzka liczy sobie 98 km i otacza od południa Zalew Soliński. Wiedzie przez Czarną, Ustrzyki Dolne i Lesko.

Wybierając się własnym samochodem w Bieszczady w miesiącach zimowych, warto wybrać pojazd z napędem 4x4 oraz zapakować do bagażnika łańcuchy. Niekiedy po obfitych opadach śniegu trzeba liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Autobusem

W Bieszczady dotrzemy także autobusem. Wyszukując połączenia PKS-owe lub busem, powinniśmy skupić się na połączeniach dalekobieżnych do Sanoka. Miasto to jest głównym węzłem komunikacyjnym regionu Bieszczad i można z niego dotrzeć do górskich miejscowości, stanowiących cel naszej podróży. Do Sanoka dojedziemy bezpośrednim autobusem z Krakowa, Częstochowy, Katowic, Gliwic, Lublina, Sandomierza, Kołobrzegu, Gdańska, Łodzi, Wrocławia, Warszawy czy z Rzeszowa, Tarnowa, Krosna i Przemyśla. Niekiedy można też znaleźć połączenie autobusowe do Ustrzyk Dolnych i Wetliny. Uruchamiane są one zwłaszcza w sezonie letnim. Z Sanoka jednak dostać można się do większości miejscowości turystycznych i wypoczynkowych w regionie.

Z dworca w Sanoku można dotrzeć autobusami lokalnymi do części wschodniej Bieszczad, m.in. do Polany czy Ustrzyk Górnych, jak i do części środkowej gór - Wetliny, Cisnej i Baligrodu. Chcąc wybrać się w najwyższe partie Bieszczad, należy udać się autobusem do Ustrzyk Dolnych na południe, przez Czarną i Lutowiska do Ustrzyk Górnych. Linie autobusowe kursują z Krosna, Sanoka, Rzeszowa i Mielca.

Pociągiem

Planowanie podróży kolejowej w Bieszczady nie przyniesie nam dużych możliwości wyboru połączeń. Węzłem kolejowym regionu jest miejscowość Zagórz, położona w odległości około 6 km od Sanoka. Stamtąd już autobusem miejskim i autobusami lokalnymi można dotrzeć do Sanoka i innych, bieszczadzkich miejscowości. Do Zagórza przez Sanok kursują pociągi pośpieszne z takich miast jak: Warszawa, Kraków, Łódź Kaliska czy Gliwice. Podróż w Bieszczady pociągiem zaoszczędzi nasz czas, ale jeśli będziemy chcieli z Sanoka podróżować dalej w regionie, musimy wybrać pociągi osobowe, ponieważ na trasie Tarnów-Stróże-Jasło-Zagórz i Rzeszów-Jasło tylko takie pociągi obsługują podróżnych.

Samolotem

Najbliższym lotniskiem w Bieszczadach jest Rzeszów. Z Warszawy można dolecieć tam w ciągu godziny. Jest to niewątpliwie najszybsze połączenie z tą częścią Polski. Z lotniska w Rzeszowie, a właściwie z portu lotniczego w Jesionce można dotrzeć do Sanoka lub Leska w ciągu 1,5 godziny autobusem lub wynajętym samochodem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie