KAMEDULSKIE BIELANY

Marek Szydełko
12.11.2015

Kamedulskie Bielany

Na Cmentarzu Żołnierzy Włoskich pochowano kilkuset żołnierzy włoskich, pojmanych przez wojska niemieckie podczas I wojny światowej, zmarłych w obozach jenieckich na terenie Polski oraz prawie półtora tysiąca Włochów, którzy zginęli i zmarli w obozach jenieckich i w obozach koncentracyjnych na terenach Polski w czasie II wojny światowej.

Las Bielański – pozostałość dawnej Puszczy Mazowieckiej, od 1973r. -  krajobrazowy rezerwat przyrody. Puszczańskie ostępy, kilkusetletnie dęby, leśne jary i wąwozy, naturalne łęgi i grądy wiślanej skarpy z bogatą florą i fauną – i to wszystko o krok od ulic wielkiego miasta.

Jako zabytek przyrody Las Bielański można bez wątpienia porównać z najcenniejszymi zabytkami architektury.

Szczególnie pięknie prezentuje się wczesną wiosną oraz jesienią.

W obrębie Lasu na przełomie XVII i XVIII w. powstał Klasztor Kamedułów. Kameduli zostali w roku 1864 wypędzeni z Warszawy przez zaborców. Klasztor przechodził różne koleje losu. Pokamedulski kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP  dotrwał do dziś.
W 1965 r. zespół klasztorny (kościół, eremy, budynki poklasztorne, grób Staszica) wpisany został do rejestru zabytków. Najsłynniejszym „zakonnikiem” tego zgromadzenia był sienkiewiczowski brat Jerzy - pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski, uwieczniony w powieści i w filmie, a także... na wieży kościoła. A i dziś obiekt ma filmowe koneksje – kościół gra w filmie „Plebania”.
Obecnie z zespołem klasztornym sąsiaduje UKSW - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego - dawniejsza ATK (Akademia Teologii Katolickiej), który ma nawet swoje niewielkie muzeum,  w dawnym eremie.
Dodatkowymi atrakcjami kompleksu pokamedulskiego są: stała szopka i... osiołek Franciszek. Franuś lubi marchewki, sałatę i kapustę, ale niestety ostatnio, po przekarmieniu przez warszawiaków, musiał przejść na dietę i obowiązuje ścisły zakaz karmienia osiołka.
 

Czas trwania spaceru:  ok. 2,5 godz.

 

Uwaga:: ubieramy wygodne, kryte buty, spacer po Lesie Bielańskim ok. 1 godz., leśnymi traktami

Spotkanie grupy:

Przy bramie Cmentarza Włoskiego, ul. Marymoncka 40 godz. 11.00

 


Zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.

Szczegóły organizacyjne dotyczące wycieczki podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie